بسته بندی

تعریف بسته بندی: آنچه که به دور یک محصول مصرفی می پیچیند که هدف از آن نگهداری، شناسایی، توصیف، محافظت، نمایش، کمک به فروش هر چه بهتر، بازاریابی و نظافت و تمیزی محصول است.

معنی بسته بندی چیزی بیش از ظاهر زیبای محصول شماست. بسته بندی محصول شما عاملی است که تعیین کننده ی خیلی مسائل خواهد بود؛ از تعداد محصولات خراب شده هنگام حمل و نقل گرفته تا میزان علاقه فروشگاه ها نسبت به دریافت و انبار محصول شما همگی از تاثیرات بسته بندی هستند. به عنوان مثال، "میزان نمایش" یک مسئله مهم در طراحی بسته بندی است. برای مثال بسته بندی یکی از محصولات یکی از شرکت های خوشنام آمریکایی را می توانیم در نظر بگیریم که صرفا درب آن باعث افت فروش محصول شده بود. درب جعبه یا بسته بندی محصول به نوعی بود که کمی شیب داشت و از آنجایی که برای صاحبان فروشگاه سخت بود که آن محصول را روی هم بچینند، باعث شده بود که محصول فروش بالایی نداشته باشد. شرکت تولیدکننده تنها با تغییری در طراحی درب جعبه و بسته بندی آن محصول توانست سهم بسزایی از بازار را به دست بیاورد و به فروش بالایی از آن محصول دست پیدا کند. برخی دیگر از مسائل مهم در طراحی یک جعبه یا بسته بندی عبارتند از:

برچسب زدن روی محصول

قطعا محصول شما نیاز به نوعی برچسب برای رساندن اطلاعات کافی به مشتری دارد. برای مثال، برچسب محصولات غذایی باید اطلاعات کافی در مورد مواد به کار رفته در محصول و همچنین خواص تغذیه ای آن را در خود جای داده باشند. همچنین جعبه یا بسته بندی محصول باید به گونه ای طراحی شده باشد که امکان چسباندن آسان برچسب را به تولید کننده آن محصول بدهد. همچنین پس از چسباندن برچسب، سطح خود بسته بندی محصول باید از موادی باشد که برچسب آن به مرور زمان یا بخاطر حمل و نقل جدا نشود.

بازکردن بسته بندی

اگر محصول شما به نوعی است که مشتریان قبل از خرید آن باید آن را آزمایش کنند و از بسته بندی اش خارج کنند، باید طبیعتا طراحی بسته بندی به نوعی باشد که آن ها بتوانند این کار را قبل از خرید به راحتی انجام دهند. پس در آن صورت درب جعبه یا بسته بندی محصول شما باید به گونه ای باشد که به راحتی بتواند باز یا بسته شود. از طرفی دیگر، اگر محصول شما به گونه ایست که توسط هیچ کس جز خریدار نهایی آن نباید باز شود – مانند بسیاری از داروها یا محصولات مرتبط با نظافت و سلامتی – در آن صورت بسته بندی باید به گونه ای باشد که در مقابل تلاش برای بازشدن مقاومت کافی نشان دهد و در صورت بازشدن کاملا خراب و مخدوش شود.

بسته بندی - بسته بندی محصول

اندازه

اگر محصول شما باید صادر شود و مسافت زیادی را برای رسیدن به مرکز پخش یا مصرف کننده نهایی طی کند، طبیعی است که در طراحی جعبه و بسته بندی، حساب اندازه و وزن آن را داشته باشید. یک بسته بندی بزرگ و کارشناسی نشده علاوه به مشکل کردن فرآیند حمل و نقل، به هزینه نهایی محصول اضافه می کند و بخش قابل توجهی از هزینه را باید صرف و حمل و نقل آن کنید. چرا؟ برای این که در روال حمل و نقل، به جز وزن، اندازه و فضای اشغالی است که هزینه نهایی حمل را تعیین می کند. پس در طراحی جعبه یا بسته بندی محصول مورد نظرتان، اندازه آن را به خوبی بررسی و کارشناسی کنید و به تمامی مراحل مورد نیاز برای رسیدن محصول به مصرف کننده نهایی توجه کافی به خرج دهید.

دوام

بسیاری از محصولات حساس هستند که به دلیل بسته بندی مناسب و کارشناسی شده، از فرآیند تولید تا پخش و فروش به مشتری نهایی را به سلامت طی می کنند. همچنین بسته بندی خوب بسته بندی است که در حین حمل و نقل و انواع فشارها بتواند با دوام و استحکام کافی از محصول درونش محافظت کند. بسیاری محصولات با جعبه یا بسته بندی خوبی که دارند می توانند در این فرآیند سالم بمانند. پس دوام جعبه یا بسته بندی عامل بسیار قابل توجهی است. اگر سامانه حمل و نقل و پخش محصول به گونه ای نیست بتواند پخش سالم محصول شما را تضمین کند، قطعا یک جعبه یا بسته بندی مناسب می تواند این نقصان را جبران کند. همچنین اگر نگران سلامت محصول خود در زمینه های صادرات و حمل و نقل های طولانی هستید، اینجاست که نقش دوام یک جعبه یا بسته بندی از اهمیت فراوانی برخوردار می شود. اگر محافظت از محصول برای تان مهم است که قطعا هم همین طور است، از دوام جعبه یا بسته بندی تان مطمئن شوید.

تیم طراحی بسته بندی محصول در تی سبز

گروه طراحی و تولیدی سبز به عنوان بزرگ ترین و معتبرترین تولید کننده انواع جعبه و بسته بندی در ایران، در طراحی بسته بندی محصول تان شما را یاری می کند. با توجه به نیاز روزافزون بازار به انواع جعبه و بسته بندی در اندازه ها و سطوح کیفیتی گوناگون، تیم طراحی بسته بندی محصول تی سبز با سطح بالایی از تخصص و خلاقیت آماده است که شما را در رسیدن به بهترین نتیجه در طراحی بسته بندی محصول تان همراهی کند. همانطور که در بالا به صورت مختصر و کوتاه مطرح شد، عوامل متعددی هستند که در طراحی جعبه و بسته بندی محصول شما باید در نظر گرفته شوند. بسته بندی مناسب حاصل یک اتفاق خوب نیست. تخصص، خلاقیت، فکر، تخصص فنی، تولید مناسب و مواد اولیه با کیفیت همه از عوامل موثر در خلق یک جعبه یا بسته بندی خوب هستند.

شما برای یک بسته بندی حرفه ای نیاز به گروه طراحی بسته بندی حرفه ای دارید. گروه حرفه ای طراحی بسته بندی محصول در تی سبز به شما کمک می کند تا با در نظر گرفتن اصول یک بسته بندی یا جعبه مناسب، فروش و بازاریابی محصول تان به خوبی صورت پذیرد. محصول شما هر چقدر هم که خوب باشد باز هم این بسته بندی است که نقش اصلی را در فروش آن ایفا می کند. با بسته بندی حرفه ای و مناسب، محصول خود را در برابر انواع آسیب ها محافظت کنید. بسته بندی های با کیفیت تی سبز محصول تان را در برابر انواع آسیب های ناشی از حمل و نقل، انبار، عوامل محیطی و جوی مانند گرما یا رطوبت و غیره بیمه می کند.

مطالب مرتبط

ده دلیل استفاده از جعبه نظم دهنده برای تمیز و مرتب نگه داشتن خانه

چرا نظم دادن به محیط کار مهم است؟

فواید استفاده از جعبه های نظم دهنده

طراحی مهم است: چگونه جعبه و بسته بندی می تواند روی فروش شما تاثیر بگذارد

موارد استفاده از جعبه های نظم دهنده

تاثیر جعبه و بسته بندی در بازاریابی و فروش محصول

اهیمت بسته بندی و جعبه محصول در بازاریابی

جعبه های ساخته شده با ام دی اف MDF خوب هستند یا نه

نظم دهی به محیط با روش فایو اِس 5S

بسته بندی

تولید جعبه

جعبه چای و دمنوش

ورود شش جعبه جدید به خط تولید